Pravoslavna crkva pod zemljom… da bi ste je posetili morate otići na drugi kraj planete, tačnije na jug Australije. U malom gradiću po imenu Kuber Pedi, nalazi se crkva posvećena Svetom Iliji, specifična po tome što se nalazi pod zemljom.
Otkud ovde pravoslavna crkva?
Pre nekih stotinak godina, otkriveno je da se u ovom delu Australije kriju nalazišta opala. I to ne bilo kakvog – u Kuber Pediju se danas eksploatiše najskuplji opal na svetu.
Odlučeno je da se ovde osnuje rudarsko naselje, koje danas broji oko 2000 stanovnika.
Vremenom, brojni Balkanci, u potrazi za boljim životom, došli su na ovu teritoriju kako bi tražili opal, među njima je naravo bilo i Srba. S obzirom da srpska zajednica u Kuber Pediju nije bila mala i da se održala do danas, 1993. godine sagrađena je crkva Svetog Ilije.
Crkva je ukopana 9m ispod zemlje. S obzirom na lokaciju, stavljena je pod upravu Mitropolije Australijsko-novozelandske. Jedini problem je što je često bez sveštenika koji bi ovde redovno držao liturgiju.
U sklopu crkve su verska škola i parohijski dom.
Što se tiče freskopisa, graditelji su morali da budu malo maštoviti, ali i praktični, s obzirom da se crkva nalazi pod zemljom. Zato su ikone ili oslikane na staklu ili su likovi svetaca uklesani u zidu.
Zašto je crkva izgrađena baš pod zemljom?
Objekti pod zemljom u Kuber Pediju nisu nikakvo iznenađenje! S obzirom da na visoke temperature, stanovnici grade svoje kuće i objekte isključivo pod zemljom. Tako su zaštićeni od vrućine. Pod zemljom se nalazi i lokalna kafana ( pab što bi rekli Australijanci ). Prodavnice, restorani, objekti za stanovanje, kao i hotel, prvi takve vrste u svetu.
Naša zajednica u Kuber Pediju se trudi da održava crkvu, ali pomažu i ostali Balkanci, bez obzira na veru ili nacionalnost.
Naporan put
Specifičan izgled ovog gradića privlači i turiste, od kojih mnogi svrate i u crkvu Svetog Ilije.
Da biste došli do Kuber Pedija iz nekog od većih gradova Australije, očekuje vas dugo putovanje kroz opasnu Australijsku pustinju, u kojoj je nastanjeno nekoliko opasnih zmija otrovnica. O drugim opasnostima i ne treba govoriti.
Ipak, 1987. godine izgrađen je autoput koji prolazi kroz ovo mesto, tako da nije ni nemoguće doputovati do Kuber Pedija. Na samo par sati vožnje nalazi se nekoliko poznatih australijskih nacionalnih parkova i rezervata prirode.