Potpećka pećina – najveći pećinski ulaz na Balkanu!

Potpećka pećina predstavlja jedno od najvećih prirodnih bogatstava Srbije. Specifična je po mnogo čemu, ali za početak treba pomenuti da se radi o najvećem pećinskom ulazi na Balkanu i jednom od najvećih u svetu!

Danas ova pećina uživa status prirodnog dobra.

Potpećka pećina – kako stići?

Nalazi se u mestu Potpeće, po kojem je i dobila ime. Ukoliko krenete iz Požege ka Zlatiboru, proćićete kroz mesto Zlakusa, gde je vidljivo istaknut putokaz za pećinu. Skrenite na označenoj raskrsnici ( ako idete iz pravca Požege, skrenućete levo ) i očekuje vas još oko 3km do same pećine. Put je uzak, zato vozite oprezno.

Nekih 500m ispred pećine nalazi se besplatan parking gde možete ostaviti svoj auto. Pored pećine je info tabla sa uputstvima za posetioce. Imate i broj vodiča kojem se možete javiti. U suštini ture su na svakih sat vremena, pa ako ne dobijete telefonsku vezu sa vodičem, prosto ga sačekajte ispred pećine.

Radno vreme vodiča je od 10:00 do 18:00. Cene ulaznica su:

  • Odrasli – 300 din
  • Odrasli ( grupne posete ) – 240 din
  • Deca – 200 din
  • Deca ( grupne posete ) – 170 din

Potpećka pećina – prirodna bogatstva

Na samom prilasku zadiviće vas ogroman ulaz Potpećke pećine. Podsetiće vas na filmove fantastike, imaćete utisak da će svakog trenutka iz nje izaći strašna aždaja.

Ulaz je visok čak 50m. Iz pećine izlazi potok, čija je voda idealna za uzgoj pastrmke, pa se oko samog potoka nalazi nekoliko dobrih ribljih restorana. Pećina je nekada imala dva sprata. Sa gornjeg se spuštao vodopad, pa se vremenom sprat obrušio.

Kada uđete u pećinu i pogledate napolje, primetićete da ulaz ima obris mamuta. Vodič će vas sprovesti kroz nekoligo dvorana: Zmajevu, Dvoranu slepih miševa, Dvoranu kosti…

Pećina se deli na gornju i donju! Donji deo nije otvoren za posetioce, turisti imaju priliku da posete samo godnji deo. Speleolozi procenjuju da se kroz pećinu može izaći u susedno selo, ali na žalost Potpećka pećina je dobrim delom još uvek neistražena.

Istraženo je 2km pećine, dok je za posetioce otvoreno nekih 500m.

Priroda je bila veoma kreativna dok je formirala stalaktite i stalagmite u ovoj pećini. Treba pomenuti prelepu draperiju Nevestin veo, ali i kose stalaktite, koji se pored Potpećke nalaze u još samo jednoj pećini u Americi.

Naši preci su u Potpećkoj pećini tražili spas od sigurne smrti

Poznato je da se lokalno stanovništvo sklanjalo u pećinu za vreme turske vladavine.

U jednoj pećinskoj jami pronađeni su posmrtni ostaci preminulih. Naime, bio je veliki rizik izaći iz pećine kako bi se pokojnik sahranio, pa su tela preminulih spuštana u jednu pećinsku jamu. Nakon što su otkrivena u dvadesetom veku, sahranjena su na prikladnom mestu.

Vodič će vam pokazati i jedan mali otvor ispod kojeg je uklesan krst.  Otvor je služio kao improvizovani oltar, a posetioci mogu spustiti ruku na otvor i zamisliti želju.

U donjoj pećini su pronađeni i ostaci poput jelenskih rogova, oruđa, keramike i drugo, što znači da su ljudi ovde živeli još u doba neolita.

Grnčarija u Zlakusi, etno selo, pastrmka u lokalnim restoranima

Potpeće nije poznato samo po ovoj impozantnoj pećini.

Selo Zlakusa u kojem skrećete ka Potpeću je nadaleko poznato po dobroj grnčariji. Zovu ga još i ,,Srpski Cepter“. Kažu da sarma i svadbarski kupus nikada nisu dovoljno dobri ako se ne spreme u zemljanom loncu ili zemljanoj posudi.

Između Zlakuse i Potpećke pećine nalazi se i etno selo Terzića avlija.

S obzirom da je potok koji izlazi iz pećine idealan za uzgoj pastrmke, oko njega se nalazi nekoliko restorana, koji imaju sopstvene ribnjake. Ne propustite da probate njihove riblje specijalitete, uz marinadu i domaće vino. Neke stare vodenice su preuređene u restorane što je takođe lepo videti.

Podeli:

Ostavi komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *