Bazilika svetog Franciska u Limi, katakombe sa preko 25 000 skeleta

Bazilika svetog Franciska je jedna od glavnih znamenitosti u Limi. Za sve turiste, pa i one sa Balkana koji putuju na Maču Pikču, Lima je samo usputna stanica. Ipak, ako se nađete u glavnom gradu Perua, obavezno svratite i u baziliku.

U pitanju je zdanje koje će vas oduševiti svojom veličinom i arhitekturom, dok mu dozu mistike daju katakombe koje se nalaze ispod manastira.

Bazilika je smeštena u takozvanom starom delu Lime. Sastoji se od crkve, prostorija za monahe, biblioteke ( izuzetno bogate koja sadrži nekoliko hiljada rukopisa )  i katakombi. Od 1991. nalazi se na UNESCO-voj listi svetske baštine.

Za turiste moguće su organizovane ture na španskom i engleskom jeziku.

Bazilika svetog Franciska – Istorija

Izgradnja bazilike je počela 1673. godine, a završena je posle godinu dana, mada se i kasnijih godina uvek nešto dorađivalo na ovom zdanju. Građena je u španskom baroknom stilu. Sazidana je na mestu gde je već postojala svetinja, koja je vremenom srušena.

bazilika turistički leksikon

Istorija bazilike i nije bila preterano burna, ako izuzmemo česte zemljotrese koji pogađaju ovo područje i koji su joj u nekoliko navrata naneli štetu.

Krajem XX veka, u Limi su teroristički napadi bili normalna svakodnevnica, pa se, između ostalog strahovalo i za sam manastir. Srećom bazilika je preživela i ovaj period.

Katakombe

Procenjuje se da se u katakombama Bazilike svetog Franciska nalazi preko 25000 ljudskih posmrtnih ostataka. Postavlja se pitanje: otkud ovi skeleti ovde?

Verovalo se da treba biti što bliže bogu i nakon smrti, pa je idealno mesto za sahranjivanje bilo ispod crkve ili neke slične svetinje. Tako su iskopane katakombe. Bogate porodice koje su novčano pomagale svetinju imale su privilegiju da se sahrane i u porodične grobnice ispod bazilike.

Stanovnici Lime su se ovde sahranjivani sve do 1808. godine kada je izvan grada otvoreno groblje. Zanimljivo je da su katakombe vremenom zaboravljene i da su kasnije otkrivene tek 1943.

Katakombe su čvrsto ozidane, uglavnom kako se ne bi oštetile od čestih zemljotresa. Legenda kaže da postoje i tajni prolazi koji odavde vode u različite krajeve grada, što je vrlo moguće, jer su katakombe zapravo složen lavirint u kojem se lako možete izgubiti.

Naravno postoji deo za turiste koji je potpuno bezbedan. U njemu su skeleti preminulih složeni u specifične geomtrijske figure. Ako ste klaustofobični ne savetuje vam se silazak u katakombe jer je prolaz vrlo tesan i zidovi su niski. Oseća se i specifičan miris koji možda neće prijati svakom.  Takođe imajte u vidu da je fotografisanje zabranjeno.

Turisti dolaze u baziliku isključivo da bi videli katakombe. Međutim, ovo mesto je i bitan kulturni centar Lime. Pored pomenute biblioteke, manastir čuva i jako vredna umetnička dela, ovde se održavaju pozorišne predstave i druge manifestacije, uglavnom sa religijskim temama.

Podeli:

Ostavi komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *