TOP 5 neverovatnih zanimljivosti o Ajfelovom tornju koje 100% ne znate

Ajfelova kula ili Ajfelov toranj danas je simbol Pariza i jedna od najpoznatijih građevina u svetu. Samim tim o njemu postoji jako puno zanimljivosti, a ovo su neke od njih:

5. Ko je napravio Ajfelovu kulu?

ajfelov toranj

Ajfelov toranj izgrađen je 1889. a sama izgradnja počela je dve godine ranije. Tvorac ovog spomenika je Gistav Ajfel po kojem je građevina i dobila ime, dok je njegov saradnik Moris Kešlen bio zadužen za dizajn i sam izgled.

Inače toranj je sagrađen kao eksponat za Svetsku izložbu povodom obeležavanja stogodišnjice Francuske revolucije.

4. Visina, težina, dimenzije i ostali brojevi

18.038 delova livenog gvožđa ugrađeno je u toranj, kao i 2.500.000 zakovica. Sa svojih 300m visine, Ajfelov toranj je do 1930. godine bio najviša građevina na svetu, nakon čega ga je sa trona skinuo neboder Krajsler u Njujorku.

Ko je raspoložen da se penje do vrha, čeka ga 1665 stepenika, a za one koji nisu u kondiciji, tu je i lift.  Ajfel je težak 7300t. Osvetljava ga 20 miliona sijalica.

Da bi se toranj održavao, na svakih sedam godina mora da se premaže, jer se boja vremenom ošteti od Sunca. Za premazivanje celog tornja, potrebno je 50t farbe.

3. Loš prvi utisak

Danas je Ajfelov toranj jedna od najpoznatijih građevina u svetu. Međutim nije bilo tako u početku.

Parižani su mrzeli toranj, kada su ga prvi put ugledali. Nazivali su ga ruglom i potajno priželjkivali da se sruši.

Njihova želja se umalo nije ostvarila. Prvih godina toranj je posetilo na milione ljudi. Međutim, broj poseta je vremenom drastično opao pa je 1909. godine razmatrano da se Ajfel sruši. Spasio ga je lično njegov tvorac, zahvaljujući svojim poznanstvima u vojsci. Toranj je iskorišen za telekomunikaciju, pa je odlučeno da se ipak ne poruši.

Vremenom, Ajfelova kula postaje remek delo arhiteksture i dobija ugled koji zaslužuje, ne samo u Parizu i Francuskoj, već i u čitavom svetu.

2. Ajfelov toranj je prkosio nacistima

Pre nego što će Nemci ući u Pariz 1940. godine, Francuzi su odsekli kablove lifta, koji su tek popravljeni nakon rata. Kada je grad pao, Nemci su se popeli na vrh tornja kako bi okačili svoju zastavu, ali kad god bi to uradili, vetar bi je obarao. Delovalo je kao da sama Ajfelova kula prkosi neželjenim osvajačima.

Kada su se 1944. godine saveznici približili Parizu, Hitler je naredio svom generalu Fon Holticu da uništi grad, sa sve tornjem, ali je nacistički general odbio da izvrši naređenje i Ajfel je preživeo.

ajfelov toranj

1. Prodat dva puta

Francuski prevarant Viktor Lusting uspeo je da prevari jednog gospodina da je Ajfelov toranj na prodaju. Navodno, troškovi održavanja su jako visoki i zato je vlada odlučila da ga proda. Dotični gospodin je poverovao i isplatio Lustingu pozamašnu sumu novca, nakon čega je prevarant uspeo da pobegne sa pravim malim bogatstvom.

Kada mu je ponestalo novca, Lusting je ponovo uspeo da proda toranj drugom kupcu. Međutim, njegov novi klijent je na vreme shvatio da se radi o prevari i Lusting je uhvaćen.

Ukoliko bi se nekim slučajem i našao danas na prodaji, Ajfelov toranj bi vredeo 544 miliona dolara.

Podeli:

Ostavi komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *